Hypoteční kalkulačka

Výpočet hypotéky. Díky hypoteční kalkulačce si můžete jednoduše spočítat, kolik budete měsíčně splácet za hypotéku na váš dům či byt. Zadejte jen výši hypotéky, roční úrok a počet let, kdy budete hypotéku splácet.

Nacházíte se: Výpočet.cz Hypoteční kalkulačka Nejčastější dotazy Co jsou to družstevní záložny?

Co jsou to družstevní záložny?

Družstevní záložny, neboli v české verzi kampeličky, jsou společnosti, které se zaměřují primárně na přijímání vkladů a poskytování úvěrů. Na rozdíl od bank ale poskytují služby pouze svým členům.

Historie

- Družstevní záložny mají zakořeněné počátky již z 50. let 19. století, kdy hlavním propagátorem byl František Cyril Kampelík, odtud odvozen název kampeličky.

- První záložna s názvem Občanská záložna ve Vlašimi vznikla roku 1858. Největší rozkvět zaznamenaly záložny od konce 19. století po 50 léta 20 století, konkrétně roku 1913 bylo v českých zemích více než 5 000 záložen různých typů.

- Nová vlna družstev začala vznikat až v 90. letech 20. století na základě zákona č. 87/1995 Sb. O spořitelních a úvěrových družstev. V roce 1999 existovalo přes 120 záložen.

- Koncem 90. let 20. století se bohužel většina záložen ocitla v likvidaci nebo konkursu. Obnova zkrachovalých záložen nastala roku 2001.

- Od ledna roku 2006 dohlíží na družstevní záložny Česká národní banka.

V dnešní době musí záložny splnit daleko přísnější požadavky a musí získat povolení k působení v ČR od ČNB, podléhají přísnějším pravidlům a kontrolám. Na českém trhu v současné době působí devět družstevních záložen nebo spořitelních a úvěrových družstev. Mohou svým členům nabízet podobné služby jako banky pro běžné klienty (běžné účty, termínované vklady atd.).

Družstevní záložny se od banky nepatrně liší. V družstevní záložně se klientů nedočkáte, zde jsou pouze členové. Pro využití služeb a produktů záložny se musíte stát právoplatným členem. Členské vklady jsou různé v závislosti na záložně, většinou se jedná o symbolickou 1 Kč. Družstevní záložny poskytují svým členům služby za výhodnější ceny. Vklady u kampeliček jsou stejně jako v bankách pojištěny dle zákona do 100 000 EUR.