Hypoteční kalkulačka

Výpočet hypotéky. Díky hypoteční kalkulačce si můžete jednoduše spočítat, kolik budete měsíčně splácet za hypotéku na váš dům či byt. Zadejte jen výši hypotéky, roční úrok a počet let, kdy budete hypotéku splácet.

Stáhněte si naši aplikaci finančních kalkulaček

Nyní na Google Play Stáhnout v App Store
Nacházíte se: Výpočet.cz Hypoteční kalkulačka Nejčastější dotazy Co jsou to nebankovní hypotéky?

Co jsou to nebankovní hypotéky?

Nebankovní hypotéky (americké hypotéky bez registru)

Představme si situaci, kdy nám banka neposkytne hypoteční úvěr, protože nemáme dostatečné příjmy nebo patříme mezi problémové dlužníky. Pro banku to znamená, že jsme nesolventní a je velké riziko, že nebudeme schopni splácet. Na takové klienty se zaměřují nebankovní instituce, které poskytují takzvané nebankovní hypotéky.

Přestože nám tyto instituce půjčí téměř okamžitě, úrokové sazby bývají i 5x vyšší než u bank. Klienti si často pořádně nepřečtou velmi obsáhlou a drobným písmem psanou smlouvu nebo vůbec neporozumí obsahu. Žadatel pak podepíše nevýhodnou smlouvu a ani o tom nemusí vědět. Pro klienta s nižšími příjmy tak může vzniknout velký problém - sesplatnění. Místo toho, aby zákazník odložil splacení, musí vrátit půjčené peníze najednou.

Pokud se někdy dostaneme do situace, kdy není jiná cesta, než nebankovní hypotéka, musíme si předem zjistit co nejvíce dostupných informací a pozorně pročíst smlouvu.

Při výběru americké hypotéky v nebankovní sféře je třeba být obezřetný a pozorně si prostudovat úvěrové smlouvy a obchodní podmínky. Nebankovních společností je na trhu hodně, výběr je tedy opravdu velký. Bohužel, ne každá společnost je férová a dostojí svým slibům a číslům při realizaci.

Aktuálně jsou na trhu tři skupiny nebankovních společností:

  • společnosti, které klientům chtějí pomoci a poskytují americkou hypotéku,
  • společnosti, které stojí o nemovitost a mají tak ostré smlouvy, že není reálné veškeré podmínky dodržet
  • společnosti, které vydělávají na neznalosti klientů a na poplatcích předem.

Důležité je se zaměřit na několik základních faktorů

1. Úrok a RPSN u americké hypotéky - u americké hypotéky nebankovní není nejdůležitějším faktorem při výběru úrok, ale RPSN. Pozor také na nízké úrokové sazby, občas bývají pouze lákadlem pro klienty.

2. Předčasné splacení americké hypotéky - je důležité vědět, za kolik procent nebankovní společnost umožňuje splatit americkou hypotéku. Je rozdíl, zda je poplatek za předčasné splacení 1% nebo 30%. Díky vysokému poplatku se může stát, že z nebankovní sféry nepřefinancujete americkou hypotéku do banky.

3. Sesplatnění americké hypotéky - nejdůležitější faktor ve výběru nebankovní americké hypotéky. Víte, že jsou společnosti, u kterých se se svou splátkou opozdíte o pouhý 1 den a už Vám úvěr sesplatňují? Přesněji to znamená, že do určitého termínu (zpravidla 10 dní) musíte zaplatit celou pohledávku včetně sankcí, které můžou být až ve výši 40%.

4. Kontrola úvěrových smluv - trvejte si na poskytnutí návrhu úvěrových smluv na kontrolu před podpisem a nechte si smlouvy zkontrolovat právníkem.