Hypoteční kalkulačka

Výpočet hypotéky. Díky hypoteční kalkulačce si můžete jednoduše spočítat, kolik budete měsíčně splácet za hypotéku na váš dům či byt. Zadejte jen výši hypotéky, roční úrok a počet let, kdy budete hypotéku splácet.

Stáhněte si naší aplikaci finančních kalkulaček

Nyní na Google Play Stáhnout v App Store
Nacházíte se: Výpočet.cz Hypoteční kalkulačka Nejčastější dotazy Co je fixace úrokové sazby u hypotéky a…

Co je fixace úrokové sazby u hypotéky a jakou zvolit? 3, 5, 7 nebo 10?

Při realizaci hypotéky musíte mít na paměti, že cenou půjčených peněz je úrok a mj. i bankopojištění, které se následně promítá v RPSN hypotéky. Cena sazby se určuje zejména podle konkurence na trhu a tzv. repo sazby, kterou vyhlašuje Česká národní banka. Dále úrokovou sazbu ovlivňuje bonita, registry dlužníků a také výše hypotéky (objem).

Banky poskytují hypoteční úvěry s nejčastější fixací úrokové sazby 5 let, ale v poslední době i 7 - 10 let jsou sazby, na které banky lákají (připadá mi to podobné, jako u přechodu mob. operátorů na neomezené volání, kdy věděli, že se cena následně ještě sníží). V období, které si klient sám zvolí, je sazba neměnná a garantovaná. Na základně úroku a fixace se může jednoznačně říct, jakou cenu hypotéky klient zaplatí za fixní období, proto celková přeplacenost hypotéky je relativní. Období fixace se počítá ode dne ukončení čerpání hypotéky, nikoliv od doby podepsání smlouvy s bankou. Po skončení tohoto období si můžete zvolit novou fixaci, novou banku, umořit celou hypotéku nebo ji třeba i navýšit.

V první řadě by nám mohl pomoci budoucí vývoj úrokových sazeb na trhu. V případě, že úrokové sazby budou stoupat, výhodnější bude delší fixační období. Pokud by sazby klesaly, naopak zvolíme kratší dobu. Vždy se rozhodneme podle toho, co je pro nás nejvhodnější. Dalším důležitým faktorem může být posouzení rozdílů sazeb u různých délek fixních období...

... nebo: v dnešní době se jednoznačně vyplatí dát co nejdelší fixaci (tvrdí banky), ale mají pravdu?

 

Jakou fixaci hypotéky tedy zvolit?


Velmi těžká otázka, ale osobně nepreferuji delší než 5 let, protože se může stát, že za 5 let budou sazby klidně pod 1% nebo přes 2%. Pokud budou sazby pod 1%, tak budete mít rázem drahou hypotéku, proč si myslím, že není nereálná sazba u hypoték pod 1% si můžete přečíst na našem webu zde. Pokud bude sazba přes 2%, tak vás zdražení potká tak, jako tak, jen o trochu déle. Pokud je i 3 letá fixace za extrémně nízkou sazbu, nemám s ní problém. U dlouhé fixace mj. platíte nekřesťanské poplatky za předčasné splacení (nově bude platit 1%, ale pro nové fixace a s novým zákonem od 1.11.2016 (postupně) a statisticky to lidé potřebují (z rodinných důvodů, pracovních a dalších nahodilých). Při volbě si namodelujte v hypoteční kalkulačce kolik můžete ztratit a kolik vydělat za dané fixní období, podtrhněte, sečtěte a rozhodněte se tak, aby se vám to líbilo.

Autor: Petr Boruch
je hypoteční specialista
od roku 2007. Rok vedl
hypoteční poradnu pro kurzy.cz.
Nabídky hypoték zajišťujeme
od 2 mio. bezplatně.
tel.: + 420 773 779 909
více na: boruchpartneri.cz