Hypoteční kalkulačka

Výpočet hypotéky. Díky hypoteční kalkulačce si můžete jednoduše spočítat, kolik budete měsíčně splácet za hypotéku na váš dům či byt. Zadejte jen výši hypotéky, roční úrok a počet let, kdy budete hypotéku splácet.

Stáhněte si naši aplikaci finančních kalkulaček

Nyní na Google Play Stáhnout v App Store
Nacházíte se: Výpočet.cz Hypoteční kalkulačka Nejčastější dotazy Jaké jsou výhody a nevýhody variabilní …

Jaké jsou výhody a nevýhody variabilní (floatové) hypotéky?

Při zvolení např. tříletého fixního období hypotéky si banka nejprve spočítá, v jaké výši musí být její marže a k tomu připočítá rezervu k PRIBORU. Tento výpočet provádí vždy tak, aby měla za dané období zisk.

Všechny banky poskytují fixní hypotéku dráž než variabilní, protože vždy počítají s rezervou, která zahrnuje navýšení PRIBORu. To, zda se PRIBOR bude navyšovat nebo snižovat, se neví, protože v predikcích se banky vzájemně liší. Je ale jisté, že se PRIBOR nemůže rapidně zvýšit, protože je závislý na ekonomice státu.

Pokud by ČNB zdražovala, tak by tím nepřímo ovlivňovala stavebnictví a realitní trh, což není v jejím zájmu. Například je možné, že se PRIBOR během 2 let zvýší o 0,2% p.a., ale aby se zvýšil skokově např. o 1 % p.a. je dost nepravděpodobné. K navýšení PRIBORu dochází ve chvíli, kdy HDP vzroste o 2-3% ročně.