Hypoteční kalkulačka

Výpočet hypotéky. Díky hypoteční kalkulačce si můžete jednoduše spočítat, kolik budete měsíčně splácet za hypotéku na váš dům či byt. Zadejte jen výši hypotéky, roční úrok a počet let, kdy budete hypotéku splácet.

Stáhněte si naší aplikaci finančních kalkulaček

Nyní na Google Play Stáhnout v App Store
Nacházíte se: Výpočet.cz Hypoteční kalkulačka Nejčastější dotazy Trend hypotečních úvěrů v roce 2017 a…

Trend hypotečních úvěrů v roce 2017 a zhodnocení 1.kvartálu 2017

Na začátku neurčitého vývoje, kdy některé banky zdražily již v 11/2016, některé postupem času (průměrně o 0,2% - 0,5%), jiné prodlužovaly levné sazby a přebíraly klienty, když ostatní bezvýjimečně zdražily, tak se konečně sazby ustálily. Jako poslední zdražila Č.S., které měla díky tomu obrovský přísun hypotečních úvěrů, úvěráři pracovali „od rána do noci“. Ve chvíli, kdy KB, HYBA a malé banky nabízely již o 0,2 – 0,5% dražší hypotéky, tak Č.S. prodlužovala levné sazby o 14 dnů a dalších 14 dnů. Ostatním bankám to poměrně vadilo, ale nyní zase ony snižují a Č.S. za každou cenu drží vyšší sazby. Z pohledu Č.S. je nutno podotknout, že to je atraktivní tah pro akcionáře, v obou variantách vytěžuje maximálně trh, pro klienta však opak. Tím se dostáváme k velmi podobné situaci jako v 9/2016, kde hlavní 3 banky zdražily o 0,2 – 0,5%, ovšem vydrželo jim to pouze přesně 1 měsíc, tehdy vyjádření bank pro důvod zdražení byl: „zdražení zdrojů na mezibankovním trhu“. Aktuální zdražení je daleko rafinovanější, protože zdražily i menší banky paušálně min. o 0,2% a stále vlna zdražení přetrvává. Paradoxně je možné zajistit bezkonkurenční sazbu 1,39%, 1,4% RPSN např. u Wustenrotu pro refinancování (nabídka z 5.4.2017, 70% LTV, bez bankopojištění, u hypotéky nad 2 mio.), koupě a výstavba pouze o 0,1% dražší pro 3 fix, jak je vidět, tak banka stále nemá problém s nízkou sazbou, evidentní zdražení zdrojů se nekoná, jedná se primárně o nízkou sazbu z důvodu menšího rizika pro banku. Předpokládejme, že 3 největší banky pro VIP klienty dokáží zajistit i nadále nízké sazby, jako před zdražení nebo velmi podobné a bude to pouze o umu vyjednávání. Drahé sazby budou pro nízké hypotéky a ty, kteří nemají dostatek vlastních zdrojů a představují větší riziko, protože např. i nyní je možné poskytnout 100% hypotéku v kombinaci se stavebním spoření, přičemž většina předpokládala, že budou 100% hypotéky zcela zakázány.

 

Možnost zdražení je spojena se zrušením intervencí od ČNB, která byla diskutována a může mít podobný vliv jako obě zdražení, která proběhla. Jak je ale vidět, tak před zdražením měly banky doslova žně a buď okamžitě nebo v druhé situaci postupně zlevňují. Získat nízkou sazbu není tak snadné a je zásadní výše hypotéky, jelikož banka vydělává na objemu, ne na kusu. Pro mnohé se tím hypotéky zdražily, přičemž věřím, že nízké sazby banky budou stále umět, ale nebudou je chtít poskytnout každému. Konkurenční nabídky např. akceptují pouze vygenerované z konkrétní banky s oficiálním razítkem a podpisem. Osobně se domnívám, že zrušení intervencí nebude mít žádný vliv, banky vypadají spokojeně a další navyšování sazeb by klienti nemuseli unést, na už tak dost zvýšených cenách nemovitostí.

 

autor: Petr Boruch

7.4.2017