Hypoteční kalkulačka

Výpočet hypotéky. Díky hypoteční kalkulačce si můžete jednoduše spočítat, kolik budete měsíčně splácet za hypotéku na váš dům či byt. Zadejte jen výši hypotéky, roční úrok a počet let, kdy budete hypotéku splácet.

Stáhněte si naši aplikaci finančních kalkulaček

Nyní na Google Play Stáhnout v App Store
Nacházíte se: Výpočet.cz Hypoteční kalkulačka Nejčastější dotazy Variabilní hypotéky jsou levnější, ale…

Variabilní hypotéky jsou levnější, ale proč nejsou v oblibě?

Důvodů je hned několik:

- Poradci je neumí vysvětlit nebo na nich nemají takovou provizi
- Klienti se jí bojí nejistoty
- Banky nemají z variabilních hypoték takový zisk

Pokud poradce má sám fixní hypotéku, tak ji zvolil z nějakého důvodu a ze stejného důvodu ji doporučil klientovi. Poradce byl konzervativní, neznal všechna pro a proti variabilní hypotéky. Poradci mohou mít například i menší provizi za sjednání variabilní hypotéky.

V případě, že se klient obává zdražení hypotéky, je potřeba si spočítat, o kolik je hypotéka levnější než fixní, kolik je případná rezerva a kolik za první rok ušetří oproti fixní hypotéce!

Dále je důležité znát, co všechno vám banka umožní v případě navýšení PRIBORu. Některé banky umožňují okamžité zafixování, to znamená okamžitý převod z variabilní hypotéky na fixní hypotéku. Některé banky tuto změnu neumožňují.

Banky, které mají zafixovaný úrok před rokem, třemi nebo čtyřmi, tak dnes mají daleko větší zisk z dané hypotéky než v době, kdy si klient hypotéku pořizoval. Oproti tomu, klient má ztrátu a měsíčně platí víc, než by musel v případě variabilní hypotéky. Takového klienta si banka chce udržet co nejdéle.

(NE)výhodou je variabilita - je potřeba přesné srovnání a každému klientovi se vyplatí jiný produkt. Výhodou je předčasné splacení a potencionální úspora.