Hypoteční kalkulačka

Výpočet hypotéky. Díky hypoteční kalkulačce si můžete jednoduše spočítat, kolik budete měsíčně splácet za hypotéku na váš dům či byt. Zadejte jen výši hypotéky, roční úrok a počet let, kdy budete hypotéku splácet.

Stáhněte si naši aplikaci finančních kalkulaček

Nyní na Google Play Stáhnout v App Store
Nacházíte se: Výpočet.cz Hypoteční kalkulačka Nejčastější dotazy Vývoj hypotečních úvěrů a nemovitostí v…

Vývoj hypotečních úvěrů a nemovitostí v roce 2018, 1.kvartálu 2018 na hypotečním trhu

1. kvartál 2018 patřil jednoznačně bankám, kde souvisle zdražovaly a snažily se klienta tlačit na termín podpisu hypotéky, že bude hůř, že má smysl fixovat na 10 let (mj. banky preferují 10fix, jelikož za tu samou odvedenou práci nemají zisky pouze 5 let, ale příjemně dlouhých 10 let). Aktuální stav je takový, že banky jsou se svými maržemi spokojené (nemají stav záporné marže, jak tomu bylo v roce 2017) a pravděpodobně nehrozí další razantní zdražování. Naopak se říká, že se zdražuje proto to, aby bylo kam zlevňovat.

Ukázkovým příkladem toho je např. UniCredit bank, který dokáže u 10 fix sazbu od 2,19% p.a. a proti tomu nemají 3 velké banky prakticky čím konkurovat. Očekávejme kampaně na atraktivní nabídky ze strany bank ve vybraných obdobích. ČNB má predikci zvýšení úrokových sazeb v tomto roce ještě 1x o 0,25%. Vzhledem k k opatřením - omezení zejména 90% hypoték ve výhodnosti úrokových sazeb (kde ze dne na den 90% hypotéky jsou stejně drahé jako 100%, tedy zvýšení průměrně o 1% na ty samé parametry hypotéky) nebo prokázání vlastních zdrojů ve výši 20% z kupní ceny, nikoliv dalším úvěrem, ovšem reálným prokázáním peněz na účtě, tak to jsou skutečnosti, které odhadem 30% stávajících žadatelů nezvládne splnit. Tím by se produkce hypoték měla snížit a ČNB by mohla být spokojena.

Očekává se snížení ceny nemovitostí nebo zastavení jejich rapidního růstu. Tento stav patrně nastane u nemovitostí, které nejsou v atraktivní lokalitě, které lidé nikterak nevyžadují a je jich v dané lokalitě nadbytek. Na ostatních nemovitostech čekejme zdravý růst ceny díky růstu mezd a nájmů. Aktuálně se stále vyplatí koupit dražší nemovitost, než být v drahém nájmu. Nečekejme, že nemovitosti mají v těchto případech důvod klesat. Nyní kvalitní nemovitost prakticky zmizí během 3 dnů, pokud prodávající nechce čekat na toho správného kupce. Očekávejme konstantní rok beze změn, jak u bank, tak na trhu nemovitostí.

autor: Petr Boruch

18.4.2018