Hypoteční kalkulačka

Výpočet hypotéky. Díky hypoteční kalkulačce si můžete jednoduše spočítat, kolik budete měsíčně splácet za hypotéku na váš dům či byt. Zadejte jen výši hypotéky, roční úrok a počet let, kdy budete hypotéku splácet.

Stáhněte si naši aplikaci finančních kalkulaček

Nyní na Google Play Stáhnout v App Store
Nacházíte se: Výpočet.cz Hypoteční kalkulačka Nejčastější dotazy 4 důvody pro refinancování hypotéky a 4…

4 důvody pro refinancování hypotéky a 4 proti refinancování

Pro a proti refinancování hypotéky + postupy, které vás čekají se stávající bankou nebo u nové banky.

4 důvody pro refinancování hypotéky

  • nemusíte smlouvat a prosit stávající banku o nízkou sazbu, pokud ji nechce nabídnout. Často se stává, že banky nabízejí na první nabídku vyšší sazbu a zkouší, kdo ji vezme. Druhá nabídka může být nižší, ale banka většinou stále nedá minimální sazbu. Až třetí nabídka většinou bývá minimální sazba banky, ale pokud předložíte správnou konkurenční nabídku hypotéky s razítkem konkrétního bankéře a přesně specifikovanou na vaši osobu). Ovšem poté je otázka, kdy se to stane, zda 1 měsíc před fixací nebo 3 dny před koncem fixace, jak to některé banky umí.
  • máte podmínky ve svých rukou
  • můžete ušetřit (za celou dobu splatnosti je to pěkná řádka peněz, přestože měsíčně to nemusí být zásadní)
  • nastavujete nové podmínky (mimořádné splátky dle nového zákona (25% bezplatně každý rok), bez nutnosti bankopojištění nebo fixaci).

4 důvody proti refinancování hypotéky

  • můžete si zafixovat vysokou sazbu, pokud sazby půjdou ještě níž, když schválíte hypotéku třeba půl rok dopředu (stalo se to např. z 15.1.2016 na 17.10.2016, kdy sazby klesly o dalších 0,2% u Hypoteční banky nebo České spořitelny
  • zabere vám to hodně času (srovnání, výběr, dodání dokumentů)
  • změna aktivního účtu a banky (většina bank pro získání minimální sazby požaduje domicilaci plateb (zasílání platu od zaměstnavatele) a proto je nutné zhodnotit i bankovnictví banky
  • po dlohém vyjednávání může domovská banka následně nabídnou stejnou minimální sazbu, jako konkurenční banka, kde máte schválenou nově hypotéku (většinou těsně před koncem fixace)

Jak postupovat, když nechcete refinancovat hypotéku?

1, znát minimální sazbu trhu, aby se to vyplatilo, zní to jako klišé, ale pokud nemáte sazbu garantovanou a trh otestovaný, tak ji nemusíte získat. Pokud snižujete sazbu z vysokého úroku, tak vám přijde každá sazba pod 2% jako nízká a tím můžete podcenit aktuální minimální sazbu trhu.
2, pokud se sníží měsíční splátka hypotéky, tak nemusíte prokazovat bonitu (potvrzení příjmů) schvalování hypotéky probíhá tzv. "zjednodušeným procesem" a mj. díky tomu je u některých bank automaticky ještě nižší sazba, než pro nové hypotéky. Splátky se navýší, pokud chcete navýšit hypotéku nebo rapidně snížit dobu splatnosti.
3, Tržní cena nemovitosti, pokud máte starší odhad, tak se možná dá verifikovat a banka ho může použít, pokud není (stává se, že banka z tohoto důvodu odhady klientům nedává), tak se zajistí nový, ovšem při refinancování je v 70% zdarma. Expresní trvá 2 dny, standardní do týdne, alternativou může být on-line odhad.
4, Nutné formality (žádost, op, výpis z účtu v PDF (pokud se navýší splátka) nebo sken i stávající pojistky na nemovitost bez nutnosti změny.
 
Fixace úrokové sazby bývá nejčastěji na 3, 5, 7 - Komerční banka, 8 - Česká spořitelna nebo 10 let - Česká spořitelna. Na další období banka nabídne novou úrokovou sazbu a nové podmínky, kde můžete prakticky cokoli (doplatit celou hypotéku, prodat nemovitost bez sankce nebo zdarma změnit banku). Banky často informují o nových podmínkách jen pár týdnů před koncem fixního období, proto je vhodné nenechat refinancování hypotéky na poslední chvíli.
 
Petr Boruch