Hypoteční kalkulačka

Výpočet hypotéky. Díky hypoteční kalkulačce si můžete jednoduše spočítat, kolik budete měsíčně splácet za hypotéku na váš dům či byt. Zadejte jen výši hypotéky, roční úrok a počet let, kdy budete hypotéku splácet.

Nacházíte se: Výpočet.cz Hypoteční kalkulačka Nejčastější dotazy Co je to hypotéka?

Co je to hypotéka?

Hypotékou rozumíme dlouhodobý úvěr zajištěný zástavním právem k nemovitosti. Je nejčastěji určený pro zakoupení, výstavbu nebo rekonstrukci nemovitosti.
Hypotéky dělíme obecně na dva druhy. Účelové ​a Neúčelové (americké) hypotéky.

  1. Účelová hypotéka​ je klasická hypotéka, která se uzavírá za výhradním účelem financováním bydlení (nákup, stavba nebo rekonstrukce nemovitosti). V tomto případě banka vyžaduje doložení o účelu úvěru. Jejich hlavní výhoda spočívá v tom, že jsou pro banku méně rizikové a tak jsou nabízeny s výhodnějšími úroky než hypotéky neúčelové.

  2. Neúčelová (americká) hypotéka ​je druh hypotečního úvěru, který můžete využít na cokoliv, bez nutnosti doložit jeho účel jako u klasické hypotéky. Nicméně i tato hypotéka je zajištěna zástavním právem k nemovitosti. Jejími hlavními výhodami jsou nižší úrokové sazby než u klasických spotřebitelských úvěrů a také možnost rozložit splátky na dlouhé časové období (až 20 let). Další výhoda americké hypotéky spočívá v možnosti jejího předčasného splacení bez sankcí a poplatků. Nevýhodou americké hypotéky je, že vám banky obvykle půjčí maximálně 70 % hodnoty zastavované nemovitosti.