Hypoteční kalkulačka

Výpočet hypotéky. Díky hypoteční kalkulačce si můžete jednoduše spočítat, kolik budete měsíčně splácet za hypotéku na váš dům či byt. Zadejte jen výši hypotéky, roční úrok a počet let, kdy budete hypotéku splácet.

Nacházíte se: Výpočet.cz Hypoteční kalkulačka Nejčastější dotazy Co je to úroková sazba?

Co je to úroková sazba?

Úroková sazba je jedním z hlavních atributů hypotečních úvěrů. Slouží jako jeden z předních (nikoliv jediným) ukazatelů, do jaké míry je hypotéka pro žadatele výhodná. Je to v podstatě cena za poskytnutí finančních prostředků bez dalších nákladů (poplatků) vyjádřená v procentech za určité období (obvykle jeden rok), kterou se dlužník zavazuje věřiteli platit.

Její výši ovlivňuje několik faktorů:

●  měnová politika centrální banky

●  bonita klienta (klientova schopnost splácet) – rizikovost úvěru

●  doba splatnosti úvěru

●  výše LTV

●  účel a typ úvěru

●  typ úrokové sazby

●  pojištění dlužníka

●  míra inflace

Úrokové sazby dělíme na několik druhů. Nás ale bude zajímat jejich členění podle fixace. Podle ní dělíme úrokové sazby na ​fixované ​a ​variabilní (​floatové).

1.    Fixovaná úroková sazba​ – její výše se po dobu splácení v předem stanoveném časovém období (fixní období) nijak nemění.

2.    Variabilní (floatová) úroková sazba​ - její výše se mění v závislosti na stávající situaci na trhu, kterou ovlivňují úrokové sazby stanovené ČNB.

U variabilních hypoték se tak výše úrokové sazby mění každý měsíc, ať už nahoru nebo dolů. To v praxi znamená, že při poklesu úrokových sazeb bude vaše měsíční splátka nižší a přirozeně také naopak. Výhodou hypoték s variabilní sazbou je především nižší úroveň úrokové sazby než u fixních sazeb. V současné době, kdy jsou úrokové sazby na velmi nízkých úrovních, ale nejsou variabilní úrokové sazby příliš využívané.

Pro sjednání floatové hypotéky je velmi doporučeno mít alespoň základní přehled o situaci na finančních trzích. Variabilní hypotéky jsou spíše vhodné pro klienty, kteří disponují dostatečnou finanční rezervou a případné navýšení úrokových sazeb jim nebude působit potíže.