Hypoteční kalkulačka

Výpočet hypotéky. Díky hypoteční kalkulačce si můžete jednoduše spočítat, kolik budete měsíčně splácet za hypotéku na váš dům či byt. Zadejte jen výši hypotéky, roční úrok a počet let, kdy budete hypotéku splácet.

Stáhněte si naši aplikaci finančních kalkulaček

Nyní na Google Play Stáhnout v App Store

Co je to RPSN?

Hodnota RPSN je roční procentní sazba nákladů. Vyjadřuje skutečnou cenu půjčených peněz v procentech za rok pro celou dobu trvání půjčky. Zahrnuje celkové náklady, které vynaložíme při získání úvěru. Jedná se o všechny povinné poplatky, tzn. úroky a poplatky za uzavření smlouvy, poplatky za vedení účtu, za převody peněžních prostředků, pojištění schopnosti splácet, pojištění nemovitosti, případně i životní pojištění. Tady vidíme důležitý rozdíl mezi úroky a roční procentní sazbou nákladů. Úrok tak představuje pouze cenu půjčených peněz bez dalších souvisejících nákladů.

Banky mají povinnost uvádět sazbu RPSN zatím jen u spotřebitelských úvěrů. Vyplývá to ze zákona o spotřebitelském úvěru a vzorec pro výpočet RPSN nalezneme v jeho příloze. Zákazníkům tato sazba dovoluje posoudit výhodnost úvěrů u jednotlivých bank.