Hypoteční kalkulačka

Výpočet hypotéky. Díky hypoteční kalkulačce si můžete jednoduše spočítat, kolik budete měsíčně splácet za hypotéku na váš dům či byt. Zadejte jen výši hypotéky, roční úrok a počet let, kdy budete hypotéku splácet.

Co je to LTV?

LTV je zkratka z anglického “Loan to Value” (úvěr k hodnotě). Jde o poměr půjčované částky a hodnoty zastavované nemovitosti udávaný v procentech. Pokud je výše LTV 70 %, banka klientovi půjčí 70 % z hodnoty nemovitosti, kdy orientační splátky vám spočte online kalkulačka na hypotéku. Zbytek klient zaplatí z vlastních prostředků.

LTV je jedním z hlavních faktorů, od kterých se odvíjí výše hypotéky a její úrokové sazby.V praxi platí, že čím je LTV vyšší, tím vyšší je úroková sazba. V České republice lze získat LTV v maximální výši 90% hodnoty nemovitosti. 100% hypotéky banky nesmí na základě nařízení České národní banky (ČNB) poskytovat od dubna 2017.

Od dubna 2022 ČNB limit LTV snížila u žadatelů starších 36 let na 80 %. V případě, že je žadatel mladší 36 let platí pro něj limit 90 %. Musíte tedy disponovat částkou (doložit z vlastních zdrojů) odpovídající alespoň 20 % z hodnoty nemovitosti v případě, že jste žadatel starší 36 let, 10 % z hodnoty nemovitosti pak stačí žadatelům mladších 36 let.