Hypoteční kalkulačka

Výpočet hypotéky. Díky hypoteční kalkulačce si můžete jednoduše spočítat, kolik budete měsíčně splácet za hypotéku na váš dům či byt. Zadejte jen výši hypotéky, roční úrok a počet let, kdy budete hypotéku splácet.

Stáhněte si naši aplikaci finančních kalkulaček

Nyní na Google Play Stáhnout v App Store
Nacházíte se: Výpočet.cz Hypoteční kalkulačka Nejčastější dotazy Jak posuzovat cenu hypotéky? Úrok, RPSN…

Jak posuzovat cenu hypotéky? Úrok, RPSN nebo přeplacenost za fixní období?

Máme 3 veličiny u hypoték, které určují cenu, ale pouze jedna je objektivní a jistá.

  • úrok
  • RPSN (roční procentní sazba nákladů) - neboli úrok navýšený o průměrné poplatky do konce splatnosti dle specifického vzorce
  • přeplacenost za fixní období (celková cena za období, kdy nemůžete měnit banku)

Většina zájemců si myslí, že rozhodující je úrok a RPSN, ovšem díky rozdílným bankopojištěním, která se platí částečně na začátku nebo postupně klesají a pro výpočet RPSN se využívá průměr nákladů za celou dobu splatnosti (nikoliv fixace), tak RPSN pro mě není v této situaci objektivní. Doporučuji vždy využít součet všech nákladů za konkrétní fixní období a ne průměr nákladů za celou dobu splatnosti. Můžeme si být jistí, že banka za 5 let nabídne atraktivní podmínky? Že se nezmění situace na hypotečním trhu? U bankopojištění, která se postupně snižují, je náročné spočítat přeplacenost za fixní období, protože se součet kombinuje i s jednorázovým zaplaceným bankopojištěním. Tento princip bankopojištění např. využívá mBanka. Podobný systém využívá i UniCredit bank.

Proto pokud budete srovnávat hypoteční nabídky, tak jednoduše sečtěte, co se musí zaplatit za konkrétní fixní období. Neberte v žádném případě celkovou přeplacenost za 20 nebo 30 let, protože není možné predikovat jak se banka za 5 let na konci fixace zachová nebo v čem budou mít konkurenční banky přidanou hodnotu. Aktuálně banky nabízí stávajícím klientům na konci fixního období stále vyšší sazby, než novým klientům a orientačně 40% klientů hypotéky refinancuje.


Autor: Petr Boruch
je hypoteční specialista
od roku 2007. Rok vedl
hypoteční poradnu pro kurzy.cz.
Nabídky hypoték zajišťuje
od 2 mio. bezplatně.
tel.: + 420 773 779 909