Hypoteční kalkulačka

Výpočet hypotéky. Díky hypoteční kalkulačce si můžete jednoduše spočítat, kolik budete měsíčně splácet za hypotéku na váš dům či byt. Zadejte jen výši hypotéky, roční úrok a počet let, kdy budete hypotéku splácet.

Nacházíte se: Výpočet.cz Hypoteční kalkulačka Nejčastější dotazy Co je to variabilní (floatová) hypotéka?

Co je to variabilní (floatová) hypotéka?

Variabilní nebo také floatová či plovoucí hypotéka je typ hypotéky, jejíž úroková sazba není zafixována a výše měsíčních splátek se může měnit každý měsíc, a to směrem nahoru i dolů. Úroková sazba variabilní hypotéky je závislá na úrokových sazbách vyhlašovaných Českou národní bankou (ČNB) a mění se podle momentální situace na finančním trhu. Díky tomu mohou banky každý měsíc nebo každý rok klientovi zdražovat nebo naopak zlevňovat hypotéku.

Banky stanovují úrokovou sazbu variabilní hypotéky podle mezibankovní referenční sazby PRIBOR (Prague InterBank Offered Rate), ke které přidávají vlastní marži. Marže se odvíjí mimo jiné i od rizikovosti klienta.

Uzavřít variabilní hypotéku se vyplatí v období, kdy se očekává pokles úrokových sazeb. Na druhou stranu je nutné počítat i s tím, že úrokové sazby mohou vzrůst a hypoteční splátka vzroste. Rizikem je například bankovní krize, která může variabilní hypotéku výrazně prodražit.