Hypoteční kalkulačka

Výpočet hypotéky. Díky hypoteční kalkulačce si můžete jednoduše spočítat, kolik budete měsíčně splácet za hypotéku na váš dům či byt. Zadejte jen výši hypotéky, roční úrok a počet let, kdy budete hypotéku splácet.

Nacházíte se: Výpočet.cz Hypoteční kalkulačka Nejčastější dotazy Je možné převzít hypotéku?

Je možné převzít hypotéku?

Ano. Převzetí hypotéky je běžnou praxí a uplatňuje se převážně při prodeji nemovitosti, na kterou se váže zástavní právo. Jde o dohodu mezi prodávajícím a kupujícím, že převezme stávající hypotéku na prodávanou nemovitost. Je to zpravidla nejrychlejší cesta, jak prodat nemovitost zatíženou hypotečním úvěrem.

Na prodej nemovitosti zatížené hypotékou se však váží určité podmínky. Tou nejdůležitější podmínkou je bonita kupujícího. Tu si banky důkladně prověřují a v případě, že není dostatečná, nemusí banka prodej nemovitosti tomuto kupci schválit. Kromě ní musí kupující splňovat všechny další podmínky stanové bankou, které platily pro prodávajícího. Neměnná zůstává doba fixace, úroková sazba, délka splatnosti hypotéky i výše měsíčních splátek. Například v době klesajících úrokových sazeb se nemusí kupujícímu převzetí hypotéky vyplatit. Kupující proto musí zvážit, zda jsou pro něj původní podmínky hypotéky výhodné.

Hlavní výhodou převzetí nemovitosti je, že při něm zpravidla zaplatíte méně, než při předčasném splacení úvěru nebo při jeho refinancováním v době fixace. Pro převod hypotéky není také nutné opět vypracovat odhady nemovitosti a jeho vyřízení bývá mnohdy rychlejší, než sjednání nové hypotéky.