Hypoteční kalkulačka

Výpočet hypotéky. Díky hypoteční kalkulačce si můžete jednoduše spočítat, kolik budete měsíčně splácet za hypotéku na váš dům či byt. Zadejte jen výši hypotéky, roční úrok a počet let, kdy budete hypotéku splácet.

Nacházíte se: Výpočet.cz Hypoteční kalkulačka Nejčastější dotazy Lze kombinovat úvěr ze stavebního…

Lze kombinovat úvěr ze stavebního spoření s hypotékou?

Od 1. dubna 2020 zmírnila Česká národní banka (ČNB) doporučení pro posuzování hypotečních úvěrů. Mimo jiné se zvýšil limit ukazatele LTV (poměr výše úvěru k hodnotě zastavované nemovitosti) z 80 % na 90 %. Banky tak mohou poskytnout hypoteční úvěr až do 90 % zástavní hodnoty nemovitosti, 10 % z ceny nemovitosti by měl žadatel uhradit z vlastních prostředků. Zároveň ČNB zrušila požadavek na poskytování maximálně 15 % z celkového objemu hypoték s LTV od 80 % do 90 %.

Nad rámec doporučení ČNB mohou banky uplatnit 5% výjimku pro hypotéky s vyšší hodnotou ukazatele LTV. To znamená, že ve výjimečných případech mohou poskytovat i tzv. stoprocentní hypotéku a žadatel o úvěr tedy nemusí mít vlastní zdroje. Banky jsou přesto opatrné a této možnosti využívají velice zřídka.

Zpravidla klient tedy potřebuje minimálně 10 % vlastních finančních prostředků. V minulosti banky akceptovaly dofinancování do 100 % hodnoty zastavované nemovitosti úvěrem ze stavebního spoření. Od roku 2018 od této praxe ale kvůli přísnějšímu dohledu ČNB banky upustily.