Hypoteční kalkulačka

Výpočet hypotéky. Díky hypoteční kalkulačce si můžete jednoduše spočítat, kolik budete měsíčně splácet za hypotéku na váš dům či byt. Zadejte jen výši hypotéky, roční úrok a počet let, kdy budete hypotéku splácet.

Nacházíte se: Výpočet.cz Hypoteční kalkulačka Nejčastější dotazy Má smysl sjednávat investiční životní…

Má smysl sjednávat investiční životní pojištění k hypotéce?

Sjednání hypotéky nebývá zpravidla podmíněno sjednáním životního pojištění. Na druhou stranu vám může životní pojistka pomoci, pokud vás během splácení potká nečekaná událost, jako například závažná nemoc, úraz, invalidita, nebo dokonce úmrtí člena rodiny.

Nejrozšířenějšími typy životního pojištění jsou investiční životní pojištění (IŽP) a rizikové životní pojištění (RŽP).

IŽP umožňuje kromě pojistné ochrany také investování, které však není ve srovnání s jinými investičními nástroji na trhu tak efektivní. IŽP přesto může mít smysl, pokud například máte možnost využít příspěvek zaměstnavatele na tento produkt. Výhodou IŽP je také možnost získat daňovou úsporu na pojištění smrti a investici (maximální odečet zaplaceného pojistného činí ve zdaňovacím období 24 tisíc korun). Výše zhodnocení není ale garantována a investiční riziko nesete plně vy jako pojistník. Navíc je značně nevýhodné IŽP během trvání smlouvy zrušit.

Na druhou stranu RŽP neobsahuje investiční složku a je efektivnějším nástrojem pojistné ochrany. Výpověď smlouvy a přechod k jiné pojišťovně, například z důvodu lepšího rozsahu krytí, není u RŽP takový problém jako u IŽP.