Hypoteční kalkulačka

Výpočet hypotéky. Díky hypoteční kalkulačce si můžete jednoduše spočítat, kolik budete měsíčně splácet za hypotéku na váš dům či byt. Zadejte jen výši hypotéky, roční úrok a počet let, kdy budete hypotéku splácet.

Nacházíte se: Výpočet.cz Hypoteční kalkulačka Nejčastější dotazy Mohu si od základu daně odečíst úroky z…

Mohu si od základu daně odečíst úroky z hypotečního úvěru?

Na základě zákona o daních z příjmu si odečíst úroky z hypotečního úvěru od základu daně můžete. Stejně jako úroky z úvěru poskytnutého stavební spořitelnou. Důležité je, aby byly získané peníze využity na bydlení. To znamená, že úvěrem řešíte svou bytovou potřebu.

Roční limit na částku, kterou si mohou lidé odečíst od daňového základu za zaplacené úroky z úvěrů na bydlení, je pro úvěrové smlouvy uzavřené do konce roku 2020 300 000 Kč. To představuje úsporu na dani z příjmu až 45 000 Kč za rok. Pro úvěrové smlouvy uzavřené po 1. lednu 2021 se ale nově snížila výše odečitatelných úroků z úvěrů na bydlení z 300 000 Kč na 150 000 Kč ročně.

Při placení úroků jen po část roku nesmí uplatňovaná částka překročit jednu dvanáctinu této maximální částky za každý měsíc placení úroků. Pokud úvěr sdílí více účastníků, nastávají dvě možnosti. Úroky si buď odečte v plné výši pouze jeden z nich, nebo se rozpočítají mezi všechny stejným dílem.

Banky ročně vystavují potvrzení o zaplacené výši úroků. Je třeba dodat, že s daňovým přiznáním musíme zaslat originál. Proto doporučujeme pořídit si kopii tohoto potvrzení.

Při uplatňování tohoto daňového zvýhodnění musíme splnit všechny zákonem stanovené podmínky. V některých případech nás správce daně může vyzvat k zaslání doplňujících informací. Nejspolehlivější zdroj informací a podmínek však nalezneme přímo v § 15 Nezdanitelná část základu daně, odst. 3 a 4 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů.