Proč u degresivního splácení přeplatíme na hypotéce méně než u anuitního splácení?
Základním rozdílem je rozdílné umořování jistiny.
Anuitní splácení hypotéky je nejčastějším způsobem splácení hypotečních úvěrů. Při sjednání hypotéky je vypočtena měsíční splátka, která je po celé fixační období neměnná. Mění se ale poměr splátek jistiny a úroku. Ze začátku je více splácen úrok, postupem času se úrok snižuje a větší část splátky tvoří jistina.
Degresivní splácení hypotéky je typem splácení, kdy se klientovi po dobu splácení úvěru velikost splátky snižuje a úroky a jistina se od začátku splácí stejně. Výše degresivní splátky je vždy stanovena na období jednoho roku a po té je nastavena nová (nižší) splátka na další období. Degresivní splátka může být až dvojnásobná oproti běžné anuitní splátce. Čím výše bude degresivní splátka nad anuitní splátkou, tím rychleji se bude umořovat nesplacená jistina úvěru. Celková výše zaplacených úroků je nižší než u anuitního splácení úvěru se stejnou splatností.
Nevýhodou degresivního splácení hypotéky je jednoznačně to, že na začátku splácíme vyšší částku, ale postupem času (čím se snižuje hypotéka) splácíme nižší částku. Výhoda je v celkové přeplacenosti, kde degresivním splácením zaplatíte v porovnání s anuitním splácením na úrocích méně. Degresivní splácení poskytují ale pouze některé banky.