Hypoteční kalkulačka

Výpočet hypotéky. Díky hypoteční kalkulačce si můžete jednoduše spočítat, kolik budete měsíčně splácet za hypotéku na váš dům či byt. Zadejte jen výši hypotéky, roční úrok a počet let, kdy budete hypotéku splácet.

Nacházíte se: Výpočet.cz Hypoteční kalkulačka Nejčastější dotazy Půjčí mi banka peníze bez prokázání…

Půjčí mi banka peníze bez prokázání výše příjmu?

Od schválení nového zákona o spotřebitelských úvěrech (na konci roku 2016) nemohou banky poskytovat hypoteční úvěr bez doložení příjmů. Zákon totiž bankám ukládá povinnost si každého klienta důkladně prověřit. Pokud tak neučiní a klient nebude schopný úvěr splácet, musí mu banka vrátit veškeré poplatky a úroky z hypotéky.

Zaměstnancům potvrzuje výši jejich příjmů zaměstnavatel a podnikatelé dokládají minimálně jedno daňové přiznání. Některé banky také uznávají například rodičovský příspěvek, výživné na děti, invalidní důchod, výsluhovou rentu či příjem z pronájmu nemovitosti.

V současné době žádná banka v České republice neposkytne novou hypotéku bez jakéhokoliv prokazování příjmů. V některých případech je ale možné využít tzv. zjednodušeného dokládání příjmů.

Některé banky umožňují zjednodušené dokládání příjmů u vybraných profesí, které jsou sdruženy v profesních komorách (například lékaři, stomatologové, advokáti, notáři, daňoví poradci, soudní znalci či tlumočníci). V takovém případě klient dokládá pouze výpis z účtu a čestné prohlášení o výši příjmu.

Dalším případem, kdy je možné využít zjednodušeného dokládání příjmů, je refinancování hypotéky. Jedná se však pouze o případy, kdy při refinancování nenavyšujete hypotéku, případně navyšujete pouze do omezené výše stanovené bankou. Zároveň se při refinancování nesmí zvýšit výše splátky, nebo ji může převyšovat pouze o určité procento. Některé banky si také kladou za podmínku, že se nesmí změnit dlužníci či nemovitost, kterou ručíte. Nutnou podmínkou je také bezchybná platební historie.

Některé banky také nabízejí tzv. předschválený limit. Banka vyhodnotí bonitu klienta na základě historických pohybů na účtu a nabídne mu možnost okamžitého přidělení hypotéky do určité výše. Klient v takovém případě nemusí dokládat své příjmy standardním způsobem, ale čestným prohlášením v žádosti o úvěr.