Hypoteční kalkulačka

Výpočet hypotéky. Díky hypoteční kalkulačce si můžete jednoduše spočítat, kolik budete měsíčně splácet za hypotéku na váš dům či byt. Zadejte jen výši hypotéky, roční úrok a počet let, kdy budete hypotéku splácet.

Nacházíte se: Výpočet.cz Hypoteční kalkulačka Nejčastější dotazy Jak provést mimořádnou splátku hypotéky?

Jak provést mimořádnou splátku hypotéky?

Podle zákona o spotřebitelském úvěru můžete zcela bez poplatků splatit až 25 % úvěru ročně, a to během jednoho měsíce před dnem výročí uzavření úvěrové smlouvy. Jedním z prvních kroků při mimořádném splacení hypotečního úvěru je zaslání žádosti příslušné bance. V žádosti uvedeme výši splátky a termín splacení.

Pokud chceme splatit celý zůstatek hypotéky, je vhodné nejen vyčíslit náš závazek, ale i zdůraznit, že se jedná o splacení celého dluhu. Žádost se bance posílá alespoň měsíc před plánovanou splátkou. Nejvýhodnější je předčasné splacení celého zůstatku na konci fixace úrokové sazby. V opačném případě si banky mohou naúčtovat účelně vynaložené náklady, což jsou podle výkladu ČNB především administrativní náklady, které si předčasné splacení vyžádalo. Ne všechny banky se ale stanoviskem ČNB řídí a mnohdy si účtují i desítky tisíc korun. To může předčasné splacení značně znevýhodnit. Uvažovat můžeme také o navýšení splátek. Tím zkrátíme dobu splácení.

Před splacením části nebo celého zůstatku hypotéky je dobré se ujistit, zda máte k dispozici další volné peněžní prostředky pro případ jiných mimořádných nákladů. Můžete například přijít o práci nebo mít nečekané výdaje na opravu porouchaného automobilu. Pokud tyto prostředky k dispozici nemáte, je vhodnější mimořádnou splátku odložit. V blízké době tak můžete ušetřit peníze pro případné výdaje.

I přes tyto skutečnosti se mohou někteří lidé rozhodnout pro splacení hypotéky. Důvodem pro to může být nedostatečná finanční disciplína. Jestliže víte, že neumíte hospodařit z penězi, raději realizujte mimořádnou splátku. Při částečném splacení si před tím proveďte orientační nový výpočet splátky hypotéky.