Hypoteční kalkulačka

Výpočet hypotéky. Díky hypoteční kalkulačce si můžete jednoduše spočítat, kolik budete měsíčně splácet za hypotéku na váš dům či byt. Zadejte jen výši hypotéky, roční úrok a počet let, kdy budete hypotéku splácet.

Stáhněte si naši aplikaci finančních kalkulaček

Nyní na Google Play Stáhnout v App Store
Nacházíte se: Výpočet.cz Hypoteční kalkulačka Nejčastější dotazy Jak provést mimořádnou splátku hypotéky?

Jak provést mimořádnou splátku hypotéky?

Jedním z prvních kroků při mimořádném splacení hypotečního úvěru je zaslání žádosti příslušné bance. V žádosti uvedeme výši splátky a termín splacení. Pokud chceme splatit celý zůstatek hypotéky, je vhodné nejen vyčíslit náš závazek, ale i zdůraznit, že se jedná o splacení celého dluhu. Žádost se bance posílá alespoň měsíc před plánovanou splátkou.

Nejvhodnější je to před koncem fixace úrokové sazby. V jiném případě banka může požadovat doplacení úroků, případně zaplacení různých poplatků. To může předčasné splacení značně znevýhodnit. Uvažovat můžeme také o navýšení splátek. Tím zkrátíme dobu splácení.

Před tímto krokem se musíme ujistit, zda máme k dispozici další volné peněžní prostředky pro případ jiných mimořádných nákladů. Můžeme například přijít o práci nebo můžeme mít nečekané výdaje na opravu porouchaného automobilu. Pokud tyto prostředky k dispozici nemáme, je vhodnější mimořádnou splátku odložit. V blízké době tak můžeme ušetřit peníze pro případné výdaje.

I přes tyto skutečnosti se mohou někteří lidé rozhodnout pro splacení hypotéky. Důvodem pro to může být nedostatečná finanční disciplína. Jestliže víme, že neumíme hospodařit z penězi, raději realizujeme mimořádnou splátku.