Hypoteční kalkulačka

Výpočet hypotéky. Díky hypoteční kalkulačce si můžete jednoduše spočítat, kolik budete měsíčně splácet za hypotéku na váš dům či byt. Zadejte jen výši hypotéky, roční úrok a počet let, kdy budete hypotéku splácet.

Nacházíte se: Výpočet.cz Hypoteční kalkulačka Nejčastější dotazy Jaké jsou nejčastější důvody pro…

Jaké jsou nejčastější důvody pro zamítnutí hypotéky?

V současné době neplatí žádná omezení ukazatele DTI (poměr výše celkového zadlužení a čistého ročního příjmu žadatele o úvěr) ani DSTI (poměr mezi celkovou výší všech měsíčních splátek úvěrů a čistého měsíčního příjmu žadatele o úvěr). Česká národní banka (ČNB) přesto upozorňuje, že by celkové zadlužení žadatele o úvěr nemělo převýšit osminásobek jeho čistého ročního příjmu a měsíční splátky celkového dluhu žadatele 40 % jeho čistých příjmů. Přestože ČNB v roce 2020 uvolnila pravidla poskytování hypoték, banky zůstávají v době koronavirové krize opatrné a často posuzují žádosti i přísněji než dříve.

Nejčastějším důvodem zamítnutí žádosti proto bývá nedostatečný či špatně doložitelný příjem žadatele. Hůře na tom bývají OSVČ (osoby samostatně výdělečně činné), jejichž příjem nebývá dostatečně vysoký např. při uplatňování výdajové paušálu.

Banky jsou také v současné době opatrnější při poskytování hypoték mladým lidem či určitým profesím. Banky mimo jiné posuzují, zda je váš příjem trvalý, pravidelný a udržitelný. Problém získat hypotéku mají proto nyní především lidé z odvětví turismu, cestovního ruchu či gastronomie. Většina bank lidem z těchto oborů hypotéky nyní vůbec neposkytuje.

Častým důvodem zamítnutí hypotéky je také záznam v úvěrových registrech (BRKI, NRKI či Solus).

Vzhledem k rostoucím cenám nemovitostí se překážkou při poskytování hypotéky může stát i hodnota zastavované nemovitosti. Hodnotu nemovitosti (zadlužitelnou hodnotu) stanovuje bankovní odhadce na základě cenových map a statistik z katastru nemovitostí. V rámci odhadu ale hodnotí i případná budoucí rizika. Pokud klient nebude v budoucnosti schopen splácet hypotéku, banka musí myslet na to, za jakou cenu se jí podaří nemovitost prodat (ceny nemovitostí mohou i klesnout). Často se tak stává, že odhadní cena neodpovídá kupní ceně a kupující potřebuje více vlastních prostředků, než si představoval. Většinou se bankovní odhady liší o 5 až 10 %, ale výjimkou nejsou ani odhady nižší až o 30 %.

Odhady mohou být u různých bank odlišné. V případě, že nezískáte dostatek prostředků od jedné banky, můžete zkusit jinou banku, případně můžete zastavit další nemovitost, nebo musíte vložit více vlastních prostředků. Pokud nemáte dostatek vlastních prostředků, další nemovitost do zástavy a v bance vám neposkytnou požadovanou výši hypotéky (LTV), může se stát, že k obchodu vůbec nedojde.

Překážkou získání hypotéky mohou být i právní vady. Banka hypotéku zamítne v případě, že bankovní odhadce přijde například na to, že se na pozemku nachází černé stavby, nemovitost nemá zajištěnou přístupovou cestu nebo je byt kolaudovaný jako nebytový prostor.

Banky posuzují každou žádost o hypotéku individuálně. Může se proto stát, že když nezískáte hypotéku u jedné banky, u jiné se vám to může podařit.