Hypoteční kalkulačka

Výpočet hypotéky. Díky hypoteční kalkulačce si můžete jednoduše spočítat, kolik budete měsíčně splácet za hypotéku na váš dům či byt. Zadejte jen výši hypotéky, roční úrok a počet let, kdy budete hypotéku splácet.

Nacházíte se: Výpočet.cz Hypoteční kalkulačka Nejčastější dotazy Jakou zvolit splatnost hypotéky?

Jakou zvolit splatnost hypotéky?

Úrokové sazby hypoték se v současné době pohybují kolem šesti procent, ještě před dvěma lety se sazby hypoték pohybovaly kolem dvou procent. Nesmíte zapomínat, že hypotéka je běh na dlouhou trať a podmínky na hypotečním trhu se mohou měnit. Je proto důležité si stanovit, kolik jste schopni v rámci rodinného rozpočtu pohodlně dlouhodobě splácet. 

Řada lidí si ve snaze zbavit se zadlužení co možná nejrychleji nastavuje příliš vysoké splátky. V případě nečekaných výdajů se pak mohou dostat do potíží. Jedním ze základních hypotečních pravidel je, že by splátky hypotéky neměly snížit vaši standardní životní úroveň. Obecně platí, že by měsíční splátka dluhu neměla převýšit 40 % vašich příjmů. ČNB od dubna 2022 navíc stanovuje, že by měsíční splátku dluhu neměla překročit 45 % čistého měsíčního příjmu, u žadatelů do 36 let pak 50 %.

Čím delší splatnost hypotéky zvolíte, tím nižší budete mít měsíční splátku, protože si splácení rozložíte do delšího časového úseku. Na druhou stranu se ale úměrně zvýší celková částka, kterou přeplatíte. Naopak čím kratší dobu splatnosti zvolíte, tím vyšší bude měsíční splátka, ale celkový přeplatek bude nižší.  

Rozložením splátek hypotéky na delší časové období tedy snížíte měsíční splátku hypotéky a ulevíte rodinnému rozpočtu. Volnými finančními prostředky si můžete vytvářet rezervu nebo je využít na jiné investice.

Pokud se rozhodnete zkrátit nebo prodloužit dobu splatnosti na konci fixačního období, vyhnete se poplatkům za změnu smluvních podmínek, za kterou si banky účtují i několik tisíc korun.

Hypotéku lze sjednat na dobu od 5 do 30 let (u některých bank i na 40 let). Maximální délka splatnosti hypotéky je ale omezena věkem nejstaršího žadatele. Většina bank požaduje, aby byla hypotéka splacena do 70 let. Nejčastěji banky poskytují hypotéky na 20 let.