Hypoteční kalkulačka

Výpočet hypotéky. Díky hypoteční kalkulačce si můžete jednoduše spočítat, kolik budete měsíčně splácet za hypotéku na váš dům či byt. Zadejte jen výši hypotéky, roční úrok a počet let, kdy budete hypotéku splácet.

Stáhněte si naši aplikaci finančních kalkulaček

Nyní na Google Play Stáhnout v App Store
Nacházíte se: Výpočet.cz Hypoteční kalkulačka Nejčastější dotazy Zásadní kritéria při výběru hypotéky

Zásadní kritéria při výběru hypotéky

Při výběru hypotéky nás zajímají tyto ukazatele:

 

  • poplatky za vyřízení a odhad
  • poplatky na aktivním účtu, který banky požadují pro získání slevy na sazbě (až 0,5%p.a.)
  • přeplacenost za fixní období, které je pro nás rozhodující
  • celková přeplacenost (např. rozdíl u 4 mio. hypotéky ve dvou desetinách je až 180.000 Kč
  • rozsah plnění bankopojištění (pokud vyžadujete)
  • cena bankopojištění (u 50% bank aktuálně není povinnost zajistit bankopojištění pro získání Prime rate (minimální sazby banky))
  • mimořádné splátky

 

Pokud získáte sazbu např. 1,19% s bankopojištěním, které stojí 3% z výše úvěru, tak RPSN může být i 2,5%, dle výše a doby splatnosti hypotéky.

 

Nejčastějším požadavkem bank pro získání zvýhodněné sazby je domicilace plateb (příchozí platba od zaměstnavatele) a využívání běžného účtu banky (např. 3 transakce nebo kreditní karta), pokud banka nenutí k absurdním platbám a je to pouze pro banku "čárka" tak požadavek je akceptovatelný. Např.: Erste Premier od Č.S. nastaví aktivní účet zcela bez poplatků, pokud se jedná o hypotéku nad 3 mio. a příjmy žadatele o hypotéku jsou přes 50.000 Kč/m. Hypotéky (ČSOB, Hypoteční banka, Poštovní spořitelna) požadují pro splnění podmínky aktivního účtu pouze spořící účet ERA, který je bezpoplatkový a bez požadavku plné domicilace. KB pravidelně požaduje plnou domicilaci od zaměstnavatele a transakce na běžném účtu (využívat banku jako hlavní). Oproti tomu Wustenrot nepožaduje žádný účet.

 

Důležitý je také postup banky při oceňování nemovitosti a vyhotovení znaleckého posudku z pohledu LTV (poměr mezi tržní cenou nemovitosti a odhadem), které má vliv na úrokovou sazbu hypotéky. Pokud zvolíte banku, která nechce podstupovat riziko a poskytne nižší odhad, tak se můžete dostat díky vyššímu LTV na horší sazbu (setkáváme se s tímto problémem u menších bank, kde nejsou jejich primární produkcí hypotéky), tedy do pásma s větším rizikem.

 

Pokud požadujete dofinancování hypotéky úvěrem ze stavebního spoření, tak je důležité vědět, že některé banky kombinaci zakazují např.: ČS a jiné to stále akceptují (KB, HB ..).

 

Autor: Petr Boruch