Hypoteční kalkulačka

Výpočet hypotéky. Díky hypoteční kalkulačce si můžete jednoduše spočítat, kolik budete měsíčně splácet za hypotéku na váš dům či byt. Zadejte jen výši hypotéky, roční úrok a počet let, kdy budete hypotéku splácet.

Nacházíte se: Výpočet.cz Hypoteční kalkulačka Nejčastější dotazy Mylné představy o převzetí hypotéky

Mylné představy o převzetí hypotéky

Pokud kupujete nemovitost zatíženou hypotékou a hypoteční nebo realitní makléř vám tvrdí, že hypotéku musíte převzít, tak je to mylná informace.

Hypotéku samozřejmě převzít můžete, ale není to povinnost. Musíte ale splňovat všechny podmínky stanovené bankou, které platily pro prodávajícího, a banka převzetí musí schválit. Při převzetí hypotéky zůstávají původní podmínky hypotéky, proto musíte zvážit, zda se vám to vyplatí (např. v době klesajících úrokových sazeb nemusí být převzetí hypotéky výhodné).

Pokud hypotéku nechcete převzít, můžete zažádat o novou hypotéku a stávající hypotéka se vyplatí. V kupní smlouvě musí být správně uvedeno vypořádání kupní ceny – zpravidla se částka potřebná na doplacení úvěru prodávajícího (na základě vyčíslení zůstatku k doplacení) uhradí z hypotéky kupujícího přímo na účet v jiné bance.

Při předčasném splacení hypotéky z důvodu prodeje nemovitosti má banka samozřejmě právo si účtovat sankce. Ty ale činí maximálně 1 % z předčasně splacené částky nejvýše však 50 000 korun. Podmínkou předčasného splacení je trvání hypoteční úvěrové smlouvy minimálně 24 měsíců.