Hypoteční kalkulačka

Výpočet hypotéky. Díky hypoteční kalkulačce si můžete jednoduše spočítat, kolik budete měsíčně splácet za hypotéku na váš dům či byt. Zadejte jen výši hypotéky, roční úrok a počet let, kdy budete hypotéku splácet.

Stáhněte si naši aplikaci finančních kalkulaček

Nyní na Google Play Stáhnout v App Store
Nacházíte se: Výpočet.cz Hypoteční kalkulačka Nejčastější dotazy Podle jakých pravidel banky určují…

Podle jakých pravidel banky určují bonitu klienta?

Bonitou rozumíme klientovu schopnost včas a řádně splácet své finanční závazky. Pro banky je bonita velmi důležitým ukazatelem, podle kterého se rozhodují, jestli žadateli hypotéku poskytnou, nebo nikoliv.

Odvíjí se od ní také konečná úroková sazba hypotéky. Žadatel s nízkou bonitou bude pro banku větším rizikem. To se projeví na výši úrokové sazby, kterou se bude banka snažit toto riziko kompenzovat. Bonita klienta se odvíjí od výše jeho měsíčních příjmů, ale také všech měsíčních výdajů (jiné úvěry, alimenty, nájemné a další). Svou roli hraje i klientův věk, rodinný stav, vzdělání, bydliště, platební historie atp.

I v případě, že je klientova bonita nízká, existují způsoby jak může na úvěr dosáhnout. Klient má možnost přizvat k sobě další osobu jakožto ​spolužadatele nebo ​ručitele.

Tím v podstatě dojde k rozdělení úvěru mezi více osob a bonita žadatele o úvěr vzroste.

Spolužadatel ​je osoba, která nese stejnou odpovědnost za splácení úvěru jako má žadatel. Hypotéku tedy splácí tyto dvě osoby společně.

Ručitel ​je osoba, které se splácení hypotéky netýká do doby, dokud žadatel hypotéku řádně splácí. Přestane-li žadatel splácet, začne banka vyžadovat splácení po ručiteli.

Některé banky u hypotéky posuzují kalkulaci bonity přísněji jiné benevolentněji (jsou i výjimky, kdy např. nezapočítávají do bonity výdaj na děti - LBBW), ale jsou obecná pravidla, která se dají použít.

Banka vždy odečítá od příjmů:

1) Rezervu na splátku 
- rezerva na splátku u hypoték do 85 % banka počítá rezervu 25 % ze splátky, u 100% hypoték se počítá rezerva více jak 50 % ze splátky

2) Náklady na osobu
       1 dospělí - 3 410,-
       2 dospělí - 5 970,-
děti dle věku:
       1 do   6 let - 1 740,-
       1 do 15 let - 2 140,-
       1 do 26 let - 2 450,-

3) Náklady na bydlení
       1 osoba -  3 637,-
       2 osoby -  5 488,-
       3 osoby -  7 903,-
       4 a více -  8 966,-

4) Splátky a výdaje
- do splátek započítává banka všechny budoucí náklady, úvěry a stávající výdaje:
       - vedení účtu
       - pojištění hypotéky
       - spotřebitelské úvěry
       - leasingy
       - půjčky
       - alimenty