Hypoteční kalkulačka

Výpočet hypotéky. Díky hypoteční kalkulačce si můžete jednoduše spočítat, kolik budete měsíčně splácet za hypotéku na váš dům či byt. Zadejte jen výši hypotéky, roční úrok a počet let, kdy budete hypotéku splácet.

Nacházíte se: Výpočet.cz Hypoteční kalkulačka Nejčastější dotazy Mohu prodat nemovitost zatíženou…

Mohu prodat nemovitost zatíženou hypotékou?

S prodejem nemovitosti s hypotékou musí v každém případě souhlasit banka. Ta si kupujícího prověří podobným způsobem, jako kdyby sám žádal o hypotéku. Kupující tedy musí mít dostatečnou bonitu, bude schopen hypotéku splácet. Prodávající, kupující a banka se dohodnou, že kupující převezme dluh a bude splácet hypotéku za stejných podmínek jako doposud prodávající. Bance bude nadále zavázán pouze kupující jako nový vlastník nemovitosti.

Dále postupujeme tak, že od kupní ceny odečteme aktuální výši hypotéky prodávajícího a zbývající část kupní ceny uloží kupující nejlépe u notáře nebo na vázaný účet banky. Následují všechny potřebné zápisy na katastru nemovitostí. Teprve poté budou peníze z vázaného účtu nebo od notáře uvolněny a připsány na účet prodávajícího. Velkou výhodou je jednoduchost, rychlost a poměrně nízké náklady spojené s převzetím dluhu.

Pokud se blíží konec období fixace úrokové sazby, kupující by mohl hypotéku refinancovat vlastními finančními prostředky. Vzhledem k organizační náročnosti je velmi složité vše správně načasovat a je vhodné plánovat s velkým předstihem. V každém případě zástava nemovitosti ve prospěch banky zůstává.

V případě, že kupující nemá zájem hypotéku převzít, zaplatíte bance při splacení hypotéky z důvodu prodeje financované nemovitosti poplatek maximálně 1 % z předčasně splacené částky, nejvýše však 50 000 Kč.