Hypoteční kalkulačka

Výpočet hypotéky. Díky hypoteční kalkulačce si můžete jednoduše spočítat, kolik budete měsíčně splácet za hypotéku na váš dům či byt. Zadejte jen výši hypotéky, roční úrok a počet let, kdy budete hypotéku splácet.

Stáhněte si naši aplikaci finančních kalkulaček

Nyní na Google Play Stáhnout v App Store
Nacházíte se: Výpočet.cz Hypoteční kalkulačka Nejčastější dotazy Jakou fixaci úrokové sazby zvolit? 3, 5…

Jakou fixaci úrokové sazby zvolit? 3, 5, 7 nebo 10?

Při realizaci hypotéky musíte mít na paměti, že cenou půjčených peněz je úrok, bankopojištění a poplatky, které se následně promítá v RPSN hypotéky. Cena sazby se určuje zejména podle konkurence na trhu a tzv. repo sazby, kterou vyhlašuje Česká národní banka. Dále úrokovou sazbu ovlivňuje bonita, registry dlužníků a také výše hypotéky (objem).

Banky poskytují hypoteční úvěry s nejčastější fixací úrokové sazby 5 let, ale v poslední době i 7 - 10 let jsou sazby, na které banky lákají (připadá mi to podobné, jako u přechodu mob. operátorů na neomezené volání, kdy věděli, že se cena následně ještě sníží). V období, které si klient sám zvolí, je sazba neměnná a garantovaná. Na základně úroku a fixace se může jednoznačně říct, jakou cenu hypotéky klient zaplatí za fixní období, proto celková přeplacenost hypotéky je relativní. Období fixace se počítá ode dne ukončení čerpání hypotéky, nikoliv od doby podepsání smlouvy s bankou. Po skončení tohoto období si můžete zvolit novou fixaci, novou banku, umořit celou hypotéku nebo ji třeba i navýšit.

V první řadě by nám mohl pomoci budoucí vývoj úrokových sazeb na trhu. V případě, že úrokové sazby budou stoupat, výhodnější bude delší fixační období. Pokud by sazby klesaly, naopak zvolíme kratší dobu. Vždy se rozhodneme podle toho, co je pro nás nejvhodnější. Dalším důležitým faktorem může být posouzení rozdílů sazeb u různých délek fixních období...

... nebo: v dnešní době se vyplatí nastavit co nejdelší fixaci - tvrdí banky, ale mají pravdu?

 

Jakou fixaci hypotéky tedy zvolit?


Osobně preferuji 5 let, protože se může stát, že za 5 let budou sazby pro klienty, kteří umořují hypotéku (snižují zatížení dluhu na nemovitosti) a jsou tím pro banky méně rizikové, získají sazby k 1%. Proč si myslím, že není nereálná sazba u hypoték 1% si můžete přečíst na našem webu. Pokud bude sazba přes 2%, tak vás zdražení potká tak, jako tak, jen o trochu déle. Pokud je i 3 letá fixace za extrémně nízkou sazbu, může se vyplatit podstoupit riziko a spočítat úsporu, kolik za dané 3 roky vznikne úspora, oproti tomu, kolik musí být následně maximální sazba, aby se úspora smazala. Je nutné si také uvědomit růst mezd a zejména kariérního postupu. Při volbě si namodelujte v hypoteční kalkulačce kolik můžete ztratit a kolik vydělat za dané období, podtrhněte, sečtěte a rozhodněte tak, abyste byli spokojeni.

Autor: Petr Boruch
více na: boruchpartneri.cz