Hypoteční kalkulačka

Výpočet hypotéky. Díky hypoteční kalkulačce si můžete jednoduše spočítat, kolik budete měsíčně splácet za hypotéku na váš dům či byt. Zadejte jen výši hypotéky, roční úrok a počet let, kdy budete hypotéku splácet.

Stáhněte si naši aplikaci finančních kalkulaček

Nyní na Google Play Stáhnout v App Store
Nacházíte se: Výpočet.cz Hypoteční kalkulačka Nejčastější dotazy Co je to fixační období a jakou fixaci…

Co je to fixační období a jakou fixaci úrokové sazby zvolit? 3, 5, 7 nebo 10?

Co je to fixační období?

Fixační období je předem stanovená doba, po kterou je výše úrokové sazby i měsíčních splátek pevně stanovená a nelze je měnit. Jeho délku si klient určuje sám při sjednání hypotéky a většinou se sjednává na 1, 3, 5, 7 nebo 10 let.

Je důležité si uvědomit, že délka fixačního období přímo ovlivňuje výši úrokové sazby. Nejvýhodnější výši úroků mají hypotéky s domluvenou délkou fixace na 3-5 let.

Zpravidla platí, že čím je delší doba fixace, tím je úroková sazba vyšší. Důležité je také sledovat blížící se konec tohoto období. Právě tehdy má klient možnost zažádat o refinancování své hypotéky a získat pro ni výhodnější podmínky, úvěr předčasně splatit z vlastních prostředků bez jakýkoliv sankcí, nebo úvěr naopak navýšit.


Banky své klienty o konci fixačního období s předstihem informují. Nabízí jim pak další období s rozdílnou úrokovou sazbou.
Doporučujeme vám však jednat s předstihem a začít s průzkumem trhu už alespoň 
3 měsíce​ před koncem fixace. Tak získáte dobrý přehled o aktuálních nabídkách na

trhu hypoték a možnost svůj úvěr refinancovat u konkurenční banky a za výhodnějších podmínek. Pro porovnání aktuálních nabídek na trhu využijte hypoteční kalkulačku​ nebo se o​ braťte na kvalifikované finanční poradce.

Při realizaci hypotéky musíte mít na paměti, že cenou půjčených peněz je úrok, bankopojištění a poplatky, které se následně promítá v RPSN hypotéky. Cena sazby se určuje zejména podle konkurence na trhu a tzv. repo sazby, kterou vyhlašuje Česká národní banka. Dále úrokovou sazbu ovlivňuje bonita, registry dlužníků a také výše hypotéky (objem).

Banky poskytují hypoteční úvěry s nejčastější fixací úrokové sazby 5 let, ale v poslední době i 7 - 10 let jsou sazby, na které banky lákají (připadá mi to podobné, jako u přechodu mob. operátorů na neomezené volání, kdy věděli, že se cena následně ještě sníží). V období, které si klient sám zvolí, je sazba neměnná a garantovaná. Na základně úroku a fixace se může jednoznačně říct, jakou cenu hypotéky klient zaplatí za fixní období, proto celková přeplacenost hypotéky je relativní. Období fixace se počítá ode dne ukončení čerpání hypotéky, nikoliv od doby podepsání smlouvy s bankou. Po skončení tohoto období si můžete zvolit novou fixaci, novou banku, umořit celou hypotéku nebo ji třeba i navýšit.

V první řadě by nám mohl pomoci budoucí vývoj úrokových sazeb na trhu. V případě, že úrokové sazby budou stoupat, výhodnější bude delší fixační období. Pokud by sazby klesaly, naopak zvolíme kratší dobu. Vždy se rozhodneme podle toho, co je pro nás nejvhodnější. Dalším důležitým faktorem může být posouzení rozdílů sazeb u různých délek fixních období...

... nebo: v dnešní době se vyplatí nastavit co nejdelší fixaci - tvrdí banky, ale mají pravdu?

 

Jakou fixaci hypotéky tedy zvolit?


Osobně preferuji 5 let, protože se může stát, že za 5 let budou sazby pro klienty, kteří umořují hypotéku (snižují zatížení dluhu na nemovitosti) a jsou tím pro banky méně rizikové, získají sazby k 1%. Proč si myslím, že není nereálná sazba u hypoték 1% si můžete přečíst na našem webu. Pokud bude sazba přes 2%, tak vás zdražení potká tak, jako tak, jen o trochu déle. Pokud je i 3 letá fixace za extrémně nízkou sazbu, může se vyplatit podstoupit riziko a spočítat úsporu, kolik za dané 3 roky vznikne úspora, oproti tomu, kolik musí být následně maximální sazba, aby se úspora smazala. Je nutné si také uvědomit růst mezd a zejména kariérního postupu. Při volbě si namodelujte v hypoteční kalkulačce kolik můžete ztratit a kolik vydělat za dané období, podtrhněte, sečtěte a rozhodněte tak, abyste byli spokojeni.

Autor: Petr Boruch
více na: boruchpartneri.cz