Hypoteční kalkulačka

Výpočet hypotéky. Díky hypoteční kalkulačce si můžete jednoduše spočítat, kolik budete měsíčně splácet za hypotéku na váš dům či byt. Zadejte jen výši hypotéky, roční úrok a počet let, kdy budete hypotéku splácet.

Nacházíte se: Výpočet.cz Hypoteční kalkulačka Nejčastější dotazy Vyplatí se variabilní hypotéka v době…

Vyplatí se variabilní hypotéka v době rostoucích sazeb?

Variabilní úroková sazba je zpravidla nižší než fixní sazba hypotečních úvěrů. Variabilní hypotéky jsou ale spojené s nejistou výší měsíční splátky. Variabilní sazba se totiž může měnit každý měsíc směrem dolů, ale i nahoru. Proto nejsou variabilní hypotéky vhodné pro konzervativně smýšlející klienty a klienty s napjatým rozpočtem.

Měnící se výše úrokové sazby variabilní hypotéky je nevýhodou v době rostoucích úrokových sazeb. Naopak přináší potenciální finanční úsporu, pokud úrokové sazby klesají.

V případě, že se klient obává zdražení hypotéky, měl by si spočítat, o kolik je variabilní hypotéka levnější než fixní, jak velkou finanční rezervu bude potřebovat, pokud úrokové sazby vzrostou, a kolik za první rok ušetří oproti fixní hypotéce.

Dále je důležité znát, co všechno vám banka umožní v případě navýšení PRIBORu (mezibankovní referenční sazby, od které se odvozuje sazba variabilní hypotéky). Některé banky umožňují okamžité zafixování hypotéky, to znamená okamžitý převod z variabilní hypotéky na fixní hypotéku. Některé banky tuto změnu ale neumožňují.

Banky, které zafixují úrok u hypotéky v době vyšších úrokových sazeb, mají z dané hypotéky při poklesu úrokových sazeb větší zisk než v době, kdy si klient hypotéku pořizoval. Klient naopak platí víc, než by musel v případě variabilní hypotéky. Banka si proto takového klienta chce udržet co nejdéle.